Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ПУСТИНА - Колебање во профилот на револуционерот - да или не?

Go down

ПУСТИНА - Колебање во профилот на револуционерот - да или не? Empty ПУСТИНА - Колебање во профилот на револуционерот - да или не?

Пишување  majstorce62 Чет Јан 17, 2008 4:46 pm

Се сеќавате на „Пустина“? Не многу големо по обем прозно остварување од нашиот ранопочинат прозаист, Ѓорги Абаџив. Една убава новела во која авторот ги изнесува своите ставови за должноста и моралот на македонскиот револуционер од времето на предилинденскиот период, преку дејствувањето и размислувањето на Арсо и Глигор. Тие што се сеќаваат на содржината на ова прозичка, знаат дека овие два лика всушност се фикција на единствени преживеани гемиџии, учесници во Солунските атентати, непосредно пред големото Илинденско востание. Јас нема да зборувам за нивните ставови, погледи, сваќања и разбирање на поимот револуционер. Ќе кажам само толку дека ти се разидуваат на повеќе планови, а еден од нив е изневерувањето на заклетвата што е дадена пред другарите, дека живи нема да се предадат на непријателот, во овој случај, турските власти. Но од друга страна пак, исполнувањето на заветот би значел изневерување на вековниот идеал, „Слободна Македонија“
Чиј став го застапуваш На Арсо или на Глигор и зошто?
majstorce62
majstorce62
Супер модератор
Супер модератор

Број на мислења : 132
Популарност :
ПУСТИНА - Колебање во профилот на револуционерот - да или не? Left_bar_bleue100 / 100100 / 100ПУСТИНА - Колебање во профилот на револуционерот - да или не? Right_bar_bleue

Registration date : 2008-01-17

Вратете се на почетокот Go down

ПУСТИНА - Колебање во профилот на револуционерот - да или не? Empty Re: ПУСТИНА - Колебање во профилот на револуционерот - да или не?

Пишување  anthony Чет Јан 17, 2008 5:24 pm

Dali beshe od istiot avtor "Ljuman aramijata"???
anthony
anthony
Nov член
Nov член

Број на мислења : 16
Популарност :
ПУСТИНА - Колебање во профилот на револуционерот - да или не? Left_bar_bleue16 / 10016 / 100ПУСТИНА - Колебање во профилот на револуционерот - да или не? Right_bar_bleue

Registration date : 2008-01-17

Вратете се на почетокот Go down

ПУСТИНА - Колебање во профилот на револуционерот - да или не? Empty Re: ПУСТИНА - Колебање во профилот на револуционерот - да или не?

Пишување  majstorce62 Чет Јан 17, 2008 5:42 pm

[quote="anthony"]Dali beshe od istiot avtor "Ljuman aramijata"???[/quot

Арамиско гнездо - да, а за Љуман не сум сигурен
majstorce62
majstorce62
Супер модератор
Супер модератор

Број на мислења : 132
Популарност :
ПУСТИНА - Колебање во профилот на револуционерот - да или не? Left_bar_bleue100 / 100100 / 100ПУСТИНА - Колебање во профилот на револуционерот - да или не? Right_bar_bleue

Registration date : 2008-01-17

Вратете се на почетокот Go down

ПУСТИНА - Колебање во профилот на револуционерот - да или не? Empty Re: ПУСТИНА - Колебање во профилот на револуционерот - да или не?

Пишување  mozesk Пон Јан 28, 2008 2:30 pm

Секогаш се прашував зошто Глигор, кој сака да остави впечаток на храбар и достоинствен човек, одбегнува да се соочи со заветот што го дал пред другарите и како Арсо да си го одземе животот, па со чинот на смртта да им се придружи.
Мислам дека е плашливец.

mozesk
Nov член
Nov член

Број на мислења : 7
Age : 31
Популарност :
ПУСТИНА - Колебање во профилот на револуционерот - да или не? Left_bar_bleue0 / 1000 / 100ПУСТИНА - Колебање во профилот на револуционерот - да или не? Right_bar_bleue

Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

ПУСТИНА - Колебање во профилот на револуционерот - да или не? Empty Re: ПУСТИНА - Колебање во профилот на револуционерот - да или не?

Пишување  orlov Вто Јан 29, 2008 2:15 am

Согласно заклетвата исправна е постапката на Арсо.
orlov
orlov
Grupa
Grupa

Број на мислења : 78
Популарност :
ПУСТИНА - Колебање во профилот на револуционерот - да или не? Left_bar_bleue20 / 10020 / 100ПУСТИНА - Колебање во профилот на револуционерот - да или не? Right_bar_bleue

Registration date : 2008-01-18

Вратете се на почетокот Go down

ПУСТИНА - Колебање во профилот на револуционерот - да или не? Empty Re: ПУСТИНА - Колебање во профилот на револуционерот - да или не?

Пишување  Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот