Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

НЕ САКАЛИ ЕУ КАКО НАРОД?

Go down

НЕ САКАЛИ ЕУ КАКО НАРОД? Empty НЕ САКАЛИ ЕУ КАКО НАРОД?

Пишување  majstorce62 Чет Јан 17, 2008 5:29 pm

Повеќето од нас со нетрпение чекаат Македонија да влезе во големото и моќно семејство на ЕУ. Причините за тоа што се уште сме далеку од неа ги бараме и наоѓаме во секоја наша влада. Како нашето влегување да зависи само од оценките што ги добива таа од високите комесари на ЕУ.
Сме се запрашале ли понекогаш дали и ние, како народ придонесуваме Европа со секој нов ден да ни биде се подалеку, наместо да ја доближуваме до нас. Дали понекогаш сме се запрашале колку на Европа и е потребен народ кој не држи ниту до својата основна култура и основниот однос кон животната средина. Низ кој било град во Македонија да прошетате, или, едноставно, да транзитирате, ќе видите еднолични, грди слики од ѓубре и шут по улиците, тротоарите, јавните меса... А што е со непочитувањето на законите, со нивното кршење под закрилата на нашите пријатели или роднинии, кои се на високи позиции во локалната самоуправа или институциите на Владата...
Ќе почнеме ли еднаш како народ да го менуваме таквиот наш однос од корен? Или и понатаму ќе ја обвинуваме секоја од нашите влади, за секој неуспех, и секое ново оддалечување од Европа?
affraid
majstorce62
majstorce62
Супер модератор
Супер модератор

Број на мислења : 132
Популарност :
НЕ САКАЛИ ЕУ КАКО НАРОД? Left_bar_bleue100 / 100100 / 100НЕ САКАЛИ ЕУ КАКО НАРОД? Right_bar_bleue

Registration date : 2008-01-17

Вратете се на почетокот Go down

НЕ САКАЛИ ЕУ КАКО НАРОД? Empty Re: НЕ САКАЛИ ЕУ КАКО НАРОД?

Пишување  Stef4e Сре Фед 20, 2008 10:02 pm

ние сме влезени во еу.
Stef4e
Stef4e
Senior
Senior

Male Број на мислења : 130
Age : 25
Локација : Македонија/прилеп
Популарност :
НЕ САКАЛИ ЕУ КАКО НАРОД? Left_bar_bleue1 / 1001 / 100НЕ САКАЛИ ЕУ КАКО НАРОД? Right_bar_bleue

Registration date : 2008-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот