Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

КАДЕ СЕ ПАРИТЕ НА БРАНИТЕЛИТЕ, ПОГИНАТИ И ЖИВИ??

Go down

КАДЕ СЕ ПАРИТЕ НА БРАНИТЕЛИТЕ, ПОГИНАТИ И ЖИВИ?? Empty КАДЕ СЕ ПАРИТЕ НА БРАНИТЕЛИТЕ, ПОГИНАТИ И ЖИВИ??

Пишување  orlov Пет Јан 18, 2008 4:34 am

На 14.11.2007 година се откри споменикот на погинатите во терористичката војна- 2001 година. Да се отвори со напори на учесниците во војната припадници на ОС на РМ. Градоначалникот на општина Ѓорче Петров не најде време да ги удостои семејствата на погинатите бар со еден чај. Бар да поразговараше со нив, да им дадеше бар малку утеха.
Копачев, бар добар дел од семејствата во најголемата таума ги прими во касарна Илинден и им подметна да потпишат акт како еднократна помош кој во суштина беше акт за обештетување на нивните погини. Но можеби и тоа би било во ред доколку сумата не беше смешна двеста до двеста и пеесет иљади денари, а потоа повредени со огреботинки добиваа спогодбено од 1.000.000,оо до 1.500.000,оо денари.

Чашата е прелиена одамна, но ова со споменикот и односот кон погинатите и живите учесници во војната кои ја бранеа татковината од терористите ги помина сите граници.

Кога почна војната ( или поточно- кога заврши ) ?
Несакајки на никого да му сметаме, или да ги наметнуваме нашите ставови и размислувања, како учесници во војна чувствуваме обврска дека треба да помогнеме во расветлувањето- обелоденувањето на познатите и непознатите факти и збиднувања за нас учесниците во терористичката војна, односно за нас самите БРАНИТЕЛИ на татковината од нарачаниот и увезен тероризам. Имајки во обзир дека сите политички партии, не делејки ги ни сега коалиционите во власта па и оние кои лобираат за нас повеќе или помалку се произнесоа за тие датуми, ред е и ние БОРЦИТЕ ПРОТИВ ТЕРОРИЗМОТ да помогнеме во разоткривањето на вистините за збиднувањата во војната. Во суштина по некој ќе кажат: ,, па и не беше војна,, . Мислиме дека проблемот е во тоа што документацијата за одбраната на нашата преубава Македонија е испратена во Хаг се со цел да немаме увид во неа односно да немаме точни податоци. Можеби би требало да ја ,,замолиме,, госоѓата Карла ( само времено ) да ни врати некои документи од причина что ги имаме заборавено датумите на почетокот и завршувањето на нашата ослободителна војна!! Не ми е јасно? Дали воопшто на некого на овој свет му е познато, има ли некаде такви политичари и Претседатели?? Кои во некоја нормална држава во Европа кои би дозволиле ( својот народ- своите бирачи ) да доживеат од своите водачи опптужби и провокации??
orlov
orlov
Grupa
Grupa

Број на мислења : 78
Популарност :
КАДЕ СЕ ПАРИТЕ НА БРАНИТЕЛИТЕ, ПОГИНАТИ И ЖИВИ?? Left_bar_bleue20 / 10020 / 100КАДЕ СЕ ПАРИТЕ НА БРАНИТЕЛИТЕ, ПОГИНАТИ И ЖИВИ?? Right_bar_bleue

Registration date : 2008-01-18

Вратете се на почетокот Go down

КАДЕ СЕ ПАРИТЕ НА БРАНИТЕЛИТЕ, ПОГИНАТИ И ЖИВИ?? Empty Re: КАДЕ СЕ ПАРИТЕ НА БРАНИТЕЛИТЕ, ПОГИНАТИ И ЖИВИ??

Пишување  orlov Пон Јан 21, 2008 3:11 am

orlov напиша:На 14.11.2007 година се откри споменикот на погинатите во терористичката војна- 2001 година. Да се отвори со напори на учесниците во војната припадници на ОС на РМ. Градоначалникот на општина Ѓорче Петров не најде време да ги удостои семејствата на погинатите бар со еден чај. Бар да поразговараше со нив, да им дадеше бар малку утеха.
Копачев, бар добар дел од семејствата во најголемата таума ги прими во касарна Илинден и им подметна да потпишат акт како еднократна помош кој во суштина беше акт за обештетување на нивните погини. Но можеби и тоа би било во ред доколку сумата не беше смешна двеста до двеста и пеесет иљади денари, а потоа повредени со огреботинки добиваа спогодбено од 1.000.000,оо до 1.500.000,оо денари.


Стојанчо Анѓелов, со горан стојков во страв од враќањето на Љубе Бошковски брзаат да ги изманипулират БОРЦИТЕ и да си приуштат своја корист.

Чашата е прелиена одамна, но ова со споменикот и односот кон погинатите и живите учесници во војната кои ја бранеа татковината од терористите ги помина сите граници.

Кога почна војната ( или поточно- кога заврши ) ?
Несакајки на никого да му сметаме, или да ги наметнуваме нашите ставови и размислувања, како учесници во војна чувствуваме обврска дека треба да помогнеме во расветлувањето- обелоденувањето на познатите и непознатите факти и збиднувања за нас учесниците во терористичката војна, односно за нас самите БРАНИТЕЛИ на татковината од нарачаниот и увезен тероризам. Имајки во обзир дека сите политички партии, не делејки ги ни сега коалиционите во власта па и оние кои лобираат за нас повеќе или помалку се произнесоа за тие датуми, ред е и ние БОРЦИТЕ ПРОТИВ ТЕРОРИЗМОТ да помогнеме во разоткривањето на вистините за збиднувањата во војната. Во суштина по некој ќе кажат: ,, па и не беше војна,, . Мислиме дека проблемот е во тоа што документацијата за одбраната на нашата преубава Македонија е испратена во Хаг се со цел да немаме увид во неа односно да немаме точни податоци. Можеби би требало да ја ,,замолиме,, госоѓата Карла ( само времено ) да ни врати некои документи од причина что ги имаме заборавено датумите на почетокот и завршувањето на нашата ослободителна војна!! Не ми е јасно? Дали воопшто на некого на овој свет му е познато, има ли некаде такви политичари и Претседатели?? Кои во некоја нормална држава во Европа кои би дозволиле ( својот народ- своите бирачи ) да доживеат од своите водачи опптужби и провокации??
orlov
orlov
Grupa
Grupa

Број на мислења : 78
Популарност :
КАДЕ СЕ ПАРИТЕ НА БРАНИТЕЛИТЕ, ПОГИНАТИ И ЖИВИ?? Left_bar_bleue20 / 10020 / 100КАДЕ СЕ ПАРИТЕ НА БРАНИТЕЛИТЕ, ПОГИНАТИ И ЖИВИ?? Right_bar_bleue

Registration date : 2008-01-18

Вратете се на почетокот Go down

КАДЕ СЕ ПАРИТЕ НА БРАНИТЕЛИТЕ, ПОГИНАТИ И ЖИВИ?? Empty Re: КАДЕ СЕ ПАРИТЕ НА БРАНИТЕЛИТЕ, ПОГИНАТИ И ЖИВИ??

Пишување  majstorce62 Сре Јан 23, 2008 1:21 am

Вака формулирано прашање можеш да го адресираш на адресата на оние кои што знаат каде се парите - а тие сигурно не се меѓу нас, обичните смртници. Формулирај ги попрецизно прашањата за да можам да се потрудам, барем, да дадам пристоен одговор.
Навистина ми е тешко да дадам одговор на ова прашање. Ниту пак имам некакви информации околу него. Та ќе ти каже ли тој што ги дрпнал партите каде се точно? scratch
majstorce62
majstorce62
Супер модератор
Супер модератор

Број на мислења : 132
Популарност :
КАДЕ СЕ ПАРИТЕ НА БРАНИТЕЛИТЕ, ПОГИНАТИ И ЖИВИ?? Left_bar_bleue100 / 100100 / 100КАДЕ СЕ ПАРИТЕ НА БРАНИТЕЛИТЕ, ПОГИНАТИ И ЖИВИ?? Right_bar_bleue

Registration date : 2008-01-17

Вратете се на почетокот Go down

КАДЕ СЕ ПАРИТЕ НА БРАНИТЕЛИТЕ, ПОГИНАТИ И ЖИВИ?? Empty Re: КАДЕ СЕ ПАРИТЕ НА БРАНИТЕЛИТЕ, ПОГИНАТИ И ЖИВИ??

Пишување  orlov Вто Јан 29, 2008 1:44 am

majstorce62 напиша:Вака формулирано прашање можеш да го адресираш на адресата на оние кои што знаат каде се парите - а тие сигурно не се меѓу нас, обичните смртници. Формулирај ги попрецизно прашањата за да можам да се потрудам, барем, да дадам пристоен одговор.
Навистина ми е тешко да дадам одговор на ова прашање. Ниту пак имам некакви информации околу него. Та ќе ти каже ли тој што ги дрпнал партите каде се точно? scratch


Што мослиш, парите кај Иснифар Џемаили, Оние од шверцот со оружје, парите од пишани а не присутни на ратиште, чии пари се тие????????????? А, за Бучко и компанија посебна тема ќе отвориме. Не е работава за конкретно, повеќе е за да тие знаат дека некој кој напишал нешто не го напишал на памет.
orlov
orlov
Grupa
Grupa

Број на мислења : 78
Популарност :
КАДЕ СЕ ПАРИТЕ НА БРАНИТЕЛИТЕ, ПОГИНАТИ И ЖИВИ?? Left_bar_bleue20 / 10020 / 100КАДЕ СЕ ПАРИТЕ НА БРАНИТЕЛИТЕ, ПОГИНАТИ И ЖИВИ?? Right_bar_bleue

Registration date : 2008-01-18

Вратете се на почетокот Go down

КАДЕ СЕ ПАРИТЕ НА БРАНИТЕЛИТЕ, ПОГИНАТИ И ЖИВИ?? Empty Re: КАДЕ СЕ ПАРИТЕ НА БРАНИТЕЛИТЕ, ПОГИНАТИ И ЖИВИ??

Пишување  Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот