Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FLASHBACKS

Go down

FLASHBACKS Empty FLASHBACKS

Пишување  orlov Пет Јан 18, 2008 4:57 am

Flashbacks,
е, епизода на повторно преживување на стресна ситуација.

Да, како резултат на војната 2001 година , со flashbacks опфатена и триесети осмата жртва која која воеден од клиничките центри на Република Македонија се бори со својот живот, а неговото семејство ги преживува повторно стресните ситуации од 2001 година кога на позивна државата го испрати во одбрана на татковината од денес привилегованите ТЕРОРИСТИ, кои седат во Парламентот и Владата и мудро им наредуваат на македонските власти,а сето тоа го прават во координација со непријателски распожената опозиција.
Да, господа после нокешните пуканја во Престолнината на Република Македонија денес имав прилика во живо да видам и доживеам класичен пример на ПТСР(пост трауматско стресно растројство) како последица и од емисијата на ураниумовите честички кои карценогено делуваат врз нашите борци- БРАНИТЕЛИ, велам нашите затоа што државата и државниците се срамаѕ од нив. А, тие секогаш ќе бидат наши.
Значи, со синдромот учте едн наш борец е опфатен и се бори за својот сопствен живот.
А, државата како по обичај и овој пат сесрами да проговори за синдромот, или пак воопшто и не го признава како што не ги признава ни БРАНИТЕЛИТЕ на Република Македонија.

АПЕЛ:
Се известуваат сите заинтересирани домашни и странски медиумски куќи, кои сакаат на лице место да го снимат последниот ПТСР- настан да се јават на л.п. преку личниот к*рир на оваа или на на горната адреса- шифра. Не е сензација, не е спектакал, ова е вистинска СТОРИЈА од секојдневието на оние кои ја бранеа Република Макдонија.
Благодариме на сите кои ќе дадат својпридонес.

посебен апел до невладиниот сектор,
ајде да им помогнеме на немоќните, кои несебично ја бранеа татковината.
orlov
orlov
Grupa
Grupa

Број на мислења : 78
Популарност :
FLASHBACKS Left_bar_bleue20 / 10020 / 100FLASHBACKS Right_bar_bleue

Registration date : 2008-01-18

Вратете се на почетокот Go down

FLASHBACKS Empty Re: FLASHBACKS

Пишување  orlov Пон Јан 21, 2008 3:07 am

orlov напиша:Flashbacks,
е, епизода на повторно преживување на стресна ситуација.

Да, како резултат на војната 2001 година , со flashbacks опфатена и триесети осмата жртва која која воеден од клиничките центри на Република Македонија се бори со својот живот, а неговото семејство ги преживува повторно стресните ситуации од 2001 година кога на позивна државата го испрати во одбрана на татковината од денес привилегованите ТЕРОРИСТИ, кои седат во Парламентот и Владата и мудро им наредуваат на македонските власти,а сето тоа го прават во координација со непријателски распожената опозиција.
Да, господа после нокешните пуканја во Престолнината на Република Македонија денес имав прилика во живо да видам и доживеам класичен пример на ПТСР(пост трауматско стресно растројство) како последица и од емисијата на ураниумовите честички кои карценогено делуваат врз нашите борци- БРАНИТЕЛИ, велам нашите затоа што државата и државниците се срамаѕ од нив. А, тие секогаш ќе бидат наши.
Значи, со синдромот учте едн наш борец е опфатен и се бори за својот сопствен живот.
А, државата како по обичај и овој пат сесрами да проговори за синдромот, или пак воопшто и не го признава како што не ги признава ни БРАНИТЕЛИТЕ на Република Македонија.

АПЕЛ:
Се известуваат сите заинтересирани домашни и странски медиумски куќи, кои сакаат на лице место да го снимат последниот ПТСР- настан да се јават на л.п. преку личниот к*рир на оваа или на на горната адреса- шифра. Не е сензација, не е спектакал, ова е вистинска СТОРИЈА од секојдневието на оние кои ја бранеа Република Макдонија.
Благодариме на сите кои ќе дадат својпридонес.

посебен апел до невладиниот сектор,
ајде да им помогнеме на немоќните, кои несебично ја бранеа татковината.Барат Статус на БОРЦИ а ги нема никаде.
orlov
orlov
Grupa
Grupa

Број на мислења : 78
Популарност :
FLASHBACKS Left_bar_bleue20 / 10020 / 100FLASHBACKS Right_bar_bleue

Registration date : 2008-01-18

Вратете се на почетокот Go down

FLASHBACKS Empty Re: FLASHBACKS

Пишување  majstorce62 Сре Јан 23, 2008 1:28 am

Војните ги добиваат безимените војници, а историјата ги помни генералите и предавниците.
Жален и тажен е парадоксот на војната.
majstorce62
majstorce62
Супер модератор
Супер модератор

Број на мислења : 132
Популарност :
FLASHBACKS Left_bar_bleue100 / 100100 / 100FLASHBACKS Right_bar_bleue

Registration date : 2008-01-17

Вратете се на почетокот Go down

FLASHBACKS Empty Re: FLASHBACKS

Пишување  stara Пет Јан 25, 2008 11:25 pm

majstorce62 напиша:Војните ги добиваат безимените војници, а историјата ги помни генералите и предавниците.
Жален и тажен е парадоксот на војната.
-----------------------------------------------------
Ke im pomognat kolku shto im pomognaa i na onie shto se vratija od Vukovar. Semejstvata si znaat shto propatija i patat seushte po tolku godini. Gi pratija vo vojska, gi ostavija da se borat za necii ideali, a potoa se sramea od niv i gi delea na nashi i nivni. Taka i so ovie nashi braniteli, im dadoa mali, smeshni "benificii"-nivnite deca se oslobodeni od plakanje uzinka (360 den), od plakanje celodnevna (a vo shkoloto kade im ucat decata nema celodnevna), od plakanje participacija na fakultet, a ne gi vrabotija za da imaat pari da si gi plakaat osnovnite troshoci za shkoluvanje...ima mnogu da se kaze za "blagodarnosta" na onie koi mnogu karija i sega odlucuvaat koj e branitel, a koj ne e.

stara
Nov член
Nov член

Број на мислења : 18
Популарност :
FLASHBACKS Left_bar_bleue3 / 1003 / 100FLASHBACKS Right_bar_bleue

Registration date : 2008-01-25

Вратете се на почетокот Go down

FLASHBACKS Empty Re: FLASHBACKS

Пишување  orlov Нед Јан 27, 2008 7:46 pm

stara напиша:
majstorce62 напиша:Војните ги добиваат безимените војници, а историјата ги помни генералите и предавниците.
Жален и тажен е парадоксот на војната.
-----------------------------------------------------
Ke im pomognat kolku shto im pomognaa i na onie shto se vratija od Vukovar. Semejstvata si znaat shto propatija i patat seushte po tolku godini. Gi pratija vo vojska, gi ostavija da se borat za necii ideali, a potoa se sramea od niv i gi delea na nashi i nivni. Taka i so ovie nashi braniteli, im dadoa mali, smeshni "benificii"-nivnite deca se oslobodeni od plakanje uzinka (360 den), od plakanje celodnevna (a vo shkoloto kade im ucat decata nema celodnevna), od plakanje participacija na fakultet, a ne gi vrabotija za da imaat pari da si gi plakaat osnovnite troshoci za shkoluvanje...ima mnogu da se kaze za "blagodarnosta" na onie koi mnogu karija i sega odlucuvaat koj e branitel, a koj ne e.


овој пат сакале или не мораат да им помогнат и на оние од 1991г. и на овие од 2001 г.
Впрочем веќе сами се дават политичарите на оваа тема и за бргу време ќе бараат помош од борците.
orlov
orlov
Grupa
Grupa

Број на мислења : 78
Популарност :
FLASHBACKS Left_bar_bleue20 / 10020 / 100FLASHBACKS Right_bar_bleue

Registration date : 2008-01-18

Вратете се на почетокот Go down

FLASHBACKS Empty Re: FLASHBACKS

Пишување  Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот